TÜRKSAT 4a Otomatik Kanal Arama Şebeke Frekansı

14 Şubat 2014’te uzaya gönderilen ve yörünge testleri başarıyla tamamlanan TÜRKSAT 4A haberleşme uydusu, 42 derece doğu yörüngesinde Türksat 2A ve Türksat 3A haberleşme uyduları ile hizmet vermeye başladı.

turksat 4a uydusu

TÜRKSAT 4A haberleşme uydusunda, 14 Temmuz’u 15 Temmuz 2014’e bağlayan gece yarısı uydulardaki televizyon ve radyo yayınlarında frekans değişecek. Türksat 2A haberleşme uydusunun ömrü 2016 başında tamamlanacağından, söz konusu uydu üzerindeki yayınlar, Türksat 4A haberleşme uydusuna aktarılacak. Yeni televizyon kanallarının yayına başlamasıyla Türksat 4A üzerinde bulunan 429 kanal sayısı, 477’nin üzerine çıkacak. Uydu alıcılarının ayarlanması Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) ile uyumlu uydu alıcıları yeni frekansları otomatik olarak güncelleyecek. Yeni uydu alıcısı alacakların, TKGS uyumlu uydu alıcılarını tercih etmeleri tavsiye ediliyor. TKGS uyumlu uydu alıcılarının listesine, “http://www.turksat.com.tr” adresinden ulaşılabilecek.

Geçtiğimiz şubat ayında uzaya fırlatılan TÜRKSAT 4A uydusu

Geçtiğimiz ay sonunda devreye alınmıştı. 14 Temmuz tarihinden itibaren de TV ve radyo kanalları yeni uydu üzerinden hizmet vermeye başlayacak. Türksat 4A şu anda kullanılmakta olan 42 derece doğu boylamından hizmet verecek, bu da mevcut kullanıcıların çanak antenlerinden herhangi bir yön değişimi yapmayacakları anlamına geliyor.

Yörünge testleri başarıyla tamamlanan Türksat 4A haberleşme uydusu, hizmet vermeye başladı. Kanal geçişleri 14 Temmuz’u 15 Temmuz’a bağlayan gece yarısı gerçekleştirilecek.

Ne var ki, Türksat 4A’nın devreye girmesiyle birlikte TV ve radyo kanal frekansları değişecek. Türksat 4A ile mevcut durumda 429 olan TV kanal sayısı 477′nin üstüne çıkacak. Türksat 4A üzerinden yayınları düzgün şekilde izlemek isteyen kullanıcıların uydu alıcılarında yeniden kanal taraması yapması gerekecek.

Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS)
Sistemine sahip olan uydu alıcılaır yeni frekansları otomatik olarak güncelleyecek. TKGS sistemine sahip olmayan bir uydu alıcısına sahip olan kullanıcılar ise aşağıdaki transponder bilgilerinden birini uydu alıcılarına girip şebeke taraması yaparak yeni kanalların özel sıralamayla uydu alıcılarına yüklenmesini sağlayacak.

TÜRKSAT 4a Otomatik Arama Şebeke Frekansı

  • Frekans: 11747 MHz
  • Polarizasyon: Yatay (H)
  • Sembol Oranı: 27500
  • FEC: 5/6
  • Şebeke Taraması: Açık

veya

  • Frekans: 11844 MHz
  • Polarizasyon: Dikey (V)
  • Sembol Oranı: 2222
  • FEC: 3/4
  • Şebeke Taraması: Açık

Bu arada TÜRKSAT uydusu üzerinden faaliyet gösteren D-Smart da kullanıcılarına göndermeye başladığı mesajla 14 Temmuzda gerçekleşecek frekans değişikliği bilgisini verdi. Güncellemenin otomatik olarak yapılacağını belirten şirket kullanıcıların uydu alıcılarını Stand-by konumunda bırakmalarını tavsiye etti.

TÜRKSAT 4a Otomatik Kanal Arama Şebeke Frekansı
Başa dön
05079331627