Sinyal yok sorunu çözümü

sinyal yok

Televizyonunuzun ekranında “Sinyal Yok” veya “Sinyal Zayıf” uyarısını görüyorsanız bu şu anlama gelmektedir ki uydudan gelen uydu yayınlarının çanak ve lnb aracılığı ile uydu alıcı cihazınıza ulaşmasında problem var demektir.

TV sinyal yok diyor ne yapmalıyım

Uydu sinyal zayıf veya sinyal yok sorunu çözümü ve kolay çözümleri aşağıda belirtilmiştir;

 1. Yedek alın; uydudan güncelleme yapın ( cihazınızda varsa) ve fabrika ayarlarına dönün. Eğer hala sinyal yok ise, cihazınızı 1 kez kapatıp açın. Diseqc port ayarlarını kontrol etmeyi unutmayın ( Genelde Turksat 1 ( A ) portunda, Hotbird ise 2 ( B ) portunda olur)
 2. Bazı kanallarda sinyal yok ise, %99 ihtimalle anten ayarınızda bir sorun vardır, ya da kullandığınız LNB cihazınıza uyumlu değildir. Daha kaliteli bir tesisatta cihazınızı deneyin. ( Tabi o kanalın frekansı değişmiş de olabilir, bu durumda aşağıdaki Güncel frekans listesi web sitesine bakıp, kanalın yeni frekansını bulup cihazınıza girin ve taratın ) yada Türksat Otomatik Güncelleme işlemini yapabilirsiniz.
 3. Merkezi sistem uydu sinyal yok, Eğer bir uydudaki ( mesela turksat) hiçbir kanalda sinyal yok ise, diğer çanaklardaki kanallarınıza bakın ( Mesela Turksat sinyal yok, Hotbird’de var). Eğer durum böyle ise, Turksat anteniniz dönmüş, veya LNB’niz veya Diseqc switchiniz yanmış olabilir. Eğer merkezi sistem kullanıyorsanız, santralde ( multiswitch) bir sorun oluşmuş olabilir. Bu durumda, en doğru yol, cihazınızı bir komşunuzun tesisatında denemektir ( eğer komşunuzla aynı tesisatı kullanıyorsanız boşuna denemeyin.
 4. Hiçbir kanalda sinyal yok, anten kablonuzun cihaza takıldığı yer olan F connector’e dikkatle bakın. Eğer konnektörde kısa devre varsa, cihazınız kesinlikle sinyal alamayacak, hatta zarar görme ihtimali bile yüksek olacaktır. Duvarda anten prizi var ise, oraya da bakın. Hatta belki de diseqc switch, santral veya LNB’nize takılı olan F konnektörler bile, yağmur / kar vs nedeniyle kısa devre olmuş olabilir, bunları da kontrol etmekte fayda var.
 5. Doğal afetler, Eğer rüzgar, yağmur veya kar yağışı var ise, çanak anteniniz bu durumdan etkilenebilir. Bazı çanak antenler, yere sağlam tutturulmadığı için, rüzgarda hareket eder, ve birkaç santimetrelik sallantı, 36.000 km uzaktaki uyduya odaklanamamasına yol açabilir.
  Yoğun yağmur ve kar yağışında, anten yüzeyi suyla kaplanırsa tamamıyla sinyal alınamamasına yol açar.
  O yüzden kaliteli anten tesisatı çok ama çok önemlidir. Anten tesisatınıza bakım yaptırmayı ihmal etmeyin. Ortalama her 6 ayda bir bakım yapılması gereklidir.
 6. Bütün bunları yaptınız, ve başka tesisatlarda da sinyal alamıyorsanız, işte o zaman teknik servisi arayın. Cihazınızın TUNER diye tabir edilen bölümü arızalanmış olabilir.

Sinyal yok sorunu

Uydu alıcısında (receiver) sinyal yok sorunu olup olmadığını anlamanız için bir komşunuza cihazı götürüp oradaki televizyon ve uydu kablosunu bağlayarak kontrol edebilirsiniz. Eğerki cihaz orada çalıştıysa sorun sizin uydu sisteminizle alakalı olduğunu anlayabilirsiniz.

sinyal yok sorunu
 • Çanak anten ayarı
 • Lnb arızası
 • Kablo bağlantı sorunu
 • Kablo kopması
 • Dıseqc arızası
 • Dıseqc bağlantı sorunu

Sinyal zayıf veya yok

Bir uydu alıcısı, receiver, televizyon sinyal zayıf veya yok uyarısı vermesinin cihazın yazılım versiyonuyla uzaktan yada yakından hiç bir alakası yoktur.

İşinize yarayabilir! Bağlantılar

1. Çanak Anten Kurulumu Nasıl Yapılır

2. Telefonla Uydu Bulma Programı

3. Çanak Anten Kurulumunda Bilmeniz Gerekenler

4. TÜRKSAT frekans listesi güncel

5. TÜRKSAT otomatik güncelleme frekansı

Not: Öncelikle sinyal yok sorunu çözümü için sinyal yok yazımızdaki detayları okuyunuz. Sorununuzu çözemezseniz alt kısımda bulunan yorumlar kısmında bulunan soru ve cevapları okumanızı tavsiye ederim. Çünkü sizin sorunlarınızla aynı sorunu olup daha önce çözüme ulaştırdığımız soru ve cevaplar alttaki yorumlarda mevcut. Bunları yaptıktan sonra sinyal yok sorununuza cevap bulamazsanız soru sormaktan lütfen çekinmeyin aşağıdaki yorumlar kısmından soru sorabilirsiniz mümkün olan en kısa zamanda cevaplamaktan memnuniyet duyarız.

Sinyal yok sorunu çözümü

Sinyal yok sorunu çözümü” hakkında 288 yorum

 1. Merhaba İstanbuldan yalovaya yeni taşındım eski evde lnb den direk bağlı kullanıyordum yeni evim merkezi sistem uydu çalışmıyor uydu servisine götürdüm uydu güncelleme yaptırdım serviste tüm kanallar çekiyordu eve getirdim çoğu ana kanallar yoktu baya uğraştım kanalları bulamadım ve uyduyu fabrika ayarlarına geri getirdim şimdi hiçbir kanal yok çok frekans denedim hiçbirı olmadı ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkürler

  1. merhaba turksat uydusunu seçin disecq a veya 1 konumunda olsun otomatik aramayı başlatın kanalları yükleyecektir kanallarda eksik olur veya sorun olursa dairenize gelen hatta bir sorun vardır bina yönetimi ile konuşun yada bir uyducu çağırıp göstermenizde fayda var

 2. LNB DEN direk bağlı oldugundan rivirınız bizim dayzek ayarıdediyimiz risıvırda Disegc ayarını yapın menüden giriniz uydu ayarlarında göreceksiniz DİSEGC YAZISINI ORAYA TIKLA 1234 VEYA ABCD YAZAR SAYI VARSA 1 HARF VARSA A YAPIN TÜRKSAT İCİNDİR HOTBİRT İCİN B VEYA 2 DİR

 3. Merhabalar üstadım benim evim arka cephe solumuzda bulunan binadan dolayı türksat çekmiyor bende ön cepheye anteni taktım su an sorun yok ama tabii bayaği bi kablo çektik şimdi diğer odayada tv almak istiyorum ama ne yapabilirim direk gökyüzüne bakıp sinyal alan lnb ler çıktı diyorlar dogrumu kolay gelsin…

  1. merhaba öncelikle hayırlı olsun güle güle kullanın ikinci bir yerde izlemek isterseniz şuan kullandığınız çanak antene çift çıkışlı lnb takmanız gerekiyor ve ikinci bir kablo çekmeniz gerekiyor o kadar uzak mesafeye takmadan önce keşke çatıya çanak anteni kursaydınız antenin önünde engel olmaması gerekiyor uyduya tam o odaklanması gerekli

 4. Merhaba benim diseqc bozuldu yenisini taktım 2 hafta çalıştı o da bozuldu, diseqc yerine başka alternatif varmıdır?

  1. merhaba kaliteli bir diseqc alırsanız sorun olmaz. tekrar sorun olursa ya lnb bozuk yada uydu cihazı aşırı yükleme yaptığı için diseqc bozulur. alternatifi yoktur

 5. mrb. bende goldmaster 4600 full hd pvr usb uydu cihazı var. t izlerken kendi kendine sinyali kesti. daha önce de olmuştu 1-2 kez ama bir müddet sonra düzelmişti kendi kendine. bu sefer düzelmedi. yazılımı güncelledim ama yine olmadı. yardımcı olurmusunuz

  1. merhaba başka bir uydu cihazı takıp denediniz mi aynı yere aynı kabloya

 6. Merhaba bende dahili uydu alıcı li tv var.binada merkezi sistem var.Son 3 aydır kanallarda sinyal yok sorunu alıyorum. Bazen trt Vs. Kanallar oluyor bazen diğer kanallar.sinyal seviyesi yüzde 80 civarında fakat sinyal kalitesi yok.ne yaptı isem çözemedim. Tv servisi aradım. Onlarda tv de birsey yok diyor.16 daire var binada sadece bende var sorun.çatıdaki eve gelen uçları değiştirdim fakat yinede çozulmedi. Sizce bunun arızalı olan kısmı nedir.yardiminiz için teşekkür ederim.

  1. merhaba santral çıkışından evinize inen kablo ve bağlantılarının kontrol edilip en son sinyal testi yapılması gerekli bunun için konusunda bilgi sahibi uydu servisi çağırmanız gerekir.. kendiniz yapmak isterseniz de kablonun ucuna başka bir uyducu cihazı takıp kontrol edebilirsiniz sorun onda da aynı iste gelen hatta sorun var demektir.

 7. Merhaba evimizin yanına 12katli bina yapıldı ve bizim binada sinyal yok hiç bir şekilde almaz diyorlar sadece Digiturk olur diyorlar başka bir çözüm yokmu gerçekten çık nadir durumdayız

  1. merhaba 42 derece doğu yönünü göremeyecek kadar büyük bir engel var ise maalesef türksat uydusunu izleyemezsiniz diğitürk uydusu çekiyor ise diğitürk başlangıç paketlerinden birini alarak atv, kanal d, star gibi ulusal kanalları izleyebilirsiniz şuan başka bir seçenek şansınız görünmüyor

 8. çift lnb kullanıyorum salondaki televizyon her kanalı izleyebiliyorum ama yatak odasındaki televizyonda sadece V(DİKEY) kanallar çekiyor ve 2 -3 tane H(YATAY) kanal çekiyor. Yatay kanalların çoğunda sinyal yok diyor. Bu sorun neyden kaynaklı olabilir. Tesısatta sıkıntı yok.

  1. kablo uçlarında bulunan f konektörleri kontrol edin.. sorun hala devam