Sinyal gücü ve sinyal kalitesi nedir?

sinyal gücü ve sinyal kalitesi nedir

Televizyon izlerken kanal değiştirdiğiniz zaman alt kısımda yada menü kanal arama bölümünde sinyal gücü ve sinyal kalitesi oranlarını görürsünüz. Bu % olarak hesaplanır %0 – %100 aralığında oranlar ile gösterilir. Bunların ne anlama geldiğini merak ettiğinizi bildiğimiz için bu yazıyı kaleme almak istedik.

Sinyal gücü

Sinyal Gücü; LNB’nizin ve Çanağınızın yukarıda açıklandığı gibi uyduyla nasıl uyumlu hale getirildiğinin bir göstergesi olduğunu varsayalım. Sinyal gücü, aldığınız sinyalin ne kadar güçlü olduğudur. Vericiye ne kadar yakınsanız, aynı anten / çanak anten ile daha fazla sinyal alırsınız. Sinyal seviyesi daha fazla düşecek ve daha güçlü bir anten veya antene ihtiyacınız olacaktır.

Sinyal kalitesi

Sinyal Kalitesi; çanak anten ve receiver arasında ne kadar parazit olduğunu gösterir. Aldığınız sinyal ya da yağmurlu / bulutlu koşullarda ne kadar iyi tutacağınız iyidir. Bu, kalitenin aldığınız bilgilerin ne kadar iyi olduğu anlamına gelir. Tüm sinyaller, gürültü dediğimiz yansımaları / gölgelenme veya parazitleri tutar. Gürültü veri kaybına neden olur. Kalite yüksek veya iyi ise gürültü düşük olacaktır.

Sinyal kalitesi, görüntü kalitesinin değil, sinyalin kalitesidir.

Uydu sinyal güçlendirici

Bir sinyal güçlendirici her şeyi artıracaktır. Alıcı sinyallerin gücünü artıracak ve gürültünün, parazitin ve kötü kalitenin yükseltilmesini engelleyecektir.

Sinyal gücü ve sinyal kalitesi nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön
05079331627