Headend Sistem Nedir ?

headend

Genelde sorulan sorulardan biri Headend Sistem Nedir? size bu yazımızda bunu anlatacağım. Headend (SMA TV) sisteminin çeşitlerini analog ve sayısal olarak çeşitlendirebiliriz. Burada yayın sistemi önemlidir. Hangi yayın sistemi kullanılırsa Headend sistemi ona göre seçilmelidir. Son çıkan teknolojide artık sayısal yayıncılık daha gözde olduğu için bu sistem kullanılmaktadır.

Headend sistemlerini ayrıca kullanıcı sayısına göre de çeşitlendirmek mümkündür.  (headend sistem nedir)Burada abone sayısına göre sınıflandırma yapmak mümkündür. Bazı yerlerde 30 abone yeterli olurken sitelerde 3000 ‘ e kadar çıkmak mümkündür. Ayrıca kullanılan modülatör tipine göre de çeşitlendirme olabilmektedir. Burada da tek yan bant ve çift yan bant olmak üzere iki çeşit söylenebilir. Bununla ilgili şu ana kadar daha çok anlatılan tip tek yan bant tipidir.

headend sistem nedir

Bağlantı yapısını incelerken sistemi bir bütün olarak değerlendirmek gerekmektedir. Çanak antenden başlayarak yükselticiye gelene kadar elemanlar incelenmelidir. Şekil 2.28’deki bağlantı yapısında kullanılan alıcıların rock tipi olduğu görülmektedir. HEADEND dağıtım sisteminde sinyalin kalitesini, sistemin bütün parçaları ayrı ayrı etkilemektedir. Bu nedenle sistemi kuracağımız zaman işin başından sonuna kadar titiz olmak zorundayız.

Sistemde öncelikli olarak kullanılan kablodan kaynaklanan sorunlar olabilir. Bunun için kullanılacak kablo cinsi önemlidir. Eğer empedansı düşük olan bir kablo kullanırsanız izleyeceğiniz sinyal zayıf kalabilir. Profesyonel sistemlerde bu özellik göz önünde bulundurulur.

Kullanılacak kablonun uzunluğu da önemli bir unsurdur. Eğer çok uzun kablo kullanılırsa (headend sistem nedir) ilerleyen hatlarda sinyal zayıflar ve yayın etkilenir. Tesisatı döşeyeceğiniz yerler bile önemlidir. Kablonun geçtiği yer enerji hattına yakın ise sinyal etkilenecektir. Bu sebeple tesisatı mümkün olduğu kadar enerji iletim hatlarından uzak tutmak gerekir.

Kablomuzun manyetik alandan etkilenmesini önlemeliyiz, yoksa manyetik alan sinyalin seviyesini düşürecektir. Tesisatta mümkün olduğunca kıvrımları az tutmalıyız, yoksa aşırı kırılma sinyal seviyesini düşürür. Kullanılan alıcıların dayanıklılığı, performansı, çıkış genliği hepsi birer unsurdur.

Headend Sistem Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön
05079331627