Çanak Anten Kurulumunda Bilmeniz Gerekenler

çanak anten kurulumunda bilmeniz gerekenler

Ülkemizde izlenen tv yayınlarının büyük çoğunluğu direkt olarak çanak antenler üzerinden farklı uydu sistemleri ile sağlanmaktadır. Bunun yanında karasal yayın olarak nitelenen tv hatları veya kablolu tv hatları da direkt olarak olmasa da yayınların ilk andaki aktarımı konusunda uydu sistemlerinden destek almaktadır. Buna göre tv konusunda kapsamlı bir değişim gerçekleşmeden uydu sistemlerine bağımlılık devam edecektir.

Uydu Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle gökyüzünü rahat görebilmesi açısından evlerin çatı ya da balkon gibi bölümlerine monte edilen çanak antenlerin yer keşfinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar genel olarak montajı yapılan antenin sağlam bir şekilde durabilmesinin sağlanması, mevcut sabit haliyle gökyüzünü rahat görebilmesi ve yapılacak bir uydu değişiminde antenin döndürülebilmesinin imkanlı olmasıdır. Bu şartlarda istenen uydu sisteminden sinyal alır şekilde uydu kurulumu montajlanan çanak antenin lnb’sinden gerekli kablolar eve doğru çekilerek receiver üzerinden tv yayın akışı sağlanır. Ülkemizde en kolay sinyal alınan sistemler Türksat uyduları olup diğer yayınlar için ayrı sistemler veya üyelik ödemeli sistemler satın alınabilir.

Çanak Anten Kurulumunda Bilmeniz Gerekenler

Bu saydığımız tv izleme imkanlarına sahip olabilmek için ihtiyaç duyulan sistemler başlıca uydudan gerekli sinyalleri alacak olan çanak anten, bu bilgileri çevirerek aktarımını yapacak lnb ve bağlantıları, son olarak da iletilen sinyalleri çözerek tv tarafından gösterilmesini sağlayan receiver cihazıdır. Çanak antenin büyüklüğünün yardımıyla izlenecek kanalların belirlenmesi lnb’ye yapılan ayarlar sonucu gerekli sinyal detaylarının ayarlanması (frekans ayarları, yatay-dikey düşüm vb.) yoluyla sağlanır. İstenen uydu ile bağlantı kurulduktan sonra kanal ayarlamaları receiver üzerinden yapılır. Aynı uydu sistemi üzerindeki farklı frekans değişiklikleri için antenin ayarıyla oynamak gerekmez.

Uydu denince akla ilk gelen cihazlar olan çanak antenlerle sağlanan tv yayınları isteğe bağlı olarak farklı uydu sistemlerinden yararlanılabilmesi ve belirli bir sisteme üyelik ücreti gibi masraflar istememesi sebebiyle çok tercih edilen bir sistemdir. Bugün uzayda bulunan ve tv yayını yapan uyduların sağladığı kanallar farklı farklı olup bunların frekansları ve sinyal alınabilmesi için gerekli anten güçleri belirlenmiştir. Bununla birlikte bu uydu sistemleri üzerinden bazı farklı kanalların sinyalizasyon haklarını satın alan veya kiralayan sistemler sahip oldukları bu özel kanalların gösterimini belli üyelikler ile birlikte ücretli olarak da sağlayabilmektedirler.

Çanak Ayarlarken Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Noktalar

Yeni bir anten kurarken veya çeşitli nedenlerle (rüzgar vs..) anten ayarınız bozulduysa, ve de elinizde herhangi bir uydu veya sinyal yakalayıcı alet yoksa, ayar yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şunlardır;

Çanağın Gönyede Olması : Çanağınızın tutturulduğu borunun düşey olarak tam 90 derece gönyede olması gerekmektedir. Aksi takdirde diğer ayarlar tam bile olsa randımanlı bir verim alamazsınız. Eğer sıfırdan kurulum veya ayar yapıyorsanız da çok uğraştıracaktır.

Çanağın Pozisyonu : Bilindiği üzre her uydunun farklı dereceleri vardır, hepsi farklı konumlardadır. Sıfırdan ayar yaparken çanağı hangi uyduya ayarlayacaksanız şöyle bir etrafınızdaki diğer evlerin çanaklarına bakarak kabaca kopya alabilirsiniz. Mesela en çok kullanılan uydular Türksat ve Hotbirt’tir. Etrafınızda bunlara ayarlı bir çanak %90 bulunacaktır. Eğer farklı bir uyduya ayarlamak istiyorsanız gene etrafınızdaki çanaklardan kopya alabilirsiniz. Mesela 1 derece (batı) Thor uydusuna ayarlamak istiyorsunuz. Etrafta Hotbirt’e (13 derece doğu) ayarlı bir çanak varsa, buna göre biraz daha batıya (sağa) çevirerek kabaca yerini bulabilirsiniz. Ama şunu da unutmayın, herzaman batıya gittikçe çanağı hafiften aşağı, doğuya gittikçe de hafiften yukarı oynatmanız gerekir.

Çanağın Görüş Açısı : İzlemek istediğiniz uydu hangisiyse, o uydunun bulunduğu yerin havada önünün tam açık olması gerekmektedir. Yani çanağın önü açık olmalıdır. Mesela çok az farkla bir bina önüne denk geldi. Kapatma derecesine göre durum değişir fakat kurtaracak kadar önü açık olursa gene gösterir yalnız sinyal seviyesini etkileyebilir.

Çanağın Yörüngesi : Eğer çanağınız motorlu ise, yörüngesi oldukça önemlidir. Mesela birbirine yakın 2-3 farklı uydu gösterebilir fakat tam yörüngede değilse diğer uyduları göstermez. Bunun için yöründe ayarı yaparken birbirinden farklı 3 uydu seçin fakat aralarında biraz mesafe olsun. Örnek olarak 42 Doğu Türksat, 13 Doğu Hotbirt ve 30 Batı Hispasat olsun. Eğer imkanınız varsa, eskilerden kalma analog bir receiver de işinize oldukça yarayabilir. Kabaca bu analog ile Turksatın yerini bulun ve dijital alıcınızla ince ayar yapın. Daha sonra çanak ayarını fazla oynatmadan aynı işlemleri Hotbirt ve Hispasat için yapın. Tekrar Turksat’a ve Hotbirte dönün; eğer ayarı gitmişse ince ayar yapın. Sadece biraz sabır gerek. Hassasiyetle bu 3 uyduyu ayarlarsanız, anten büyük oranda yörüngeye girmiştir ve diğer uyduları da sadece kumandayı kullanarak bulabilirsiniz.

LNB Ayarı : Çanağın önünde “LNB” dediğimiz parçanın da ayarı önemlidir. Çanağınızı kabaca ayarlayıp sinyal aldıktan sonra veya ayarlı çanağınızın sinyali düştüyse LNB ‘yi kontrol edin. Önden bakıldığında hafiften sola veya sağa çevirmek suretiyle sinyal oranını arttırabilirsiniz. Fakat şu da var; eğer motorlu anten kullanıyorsanız, bir uydu konumundayken LNB ayarı yaparken fazla coşup aşırıya kaçmayın. Sadece bir uyduya göre maximum ayarı yaparsanız diğer uyduların sinyalini kaybedebilirsiniz. Bunun için birkaç uyduyu deneyerek ortalama bir LNB ayarı tutturmanız gerekmektedir.

Ayar Frekansı : Sıfırdan anten kurarken veya bozulmuş ayarınızı düzeltmeye çalışırken sinyal seviyesi göstergenizin hangi frekansta iken olduğuna dikkat edin. Makinanızdaki her frekansa veya sıradan bir frekansa göre ayar yapmaya çalışırsanız sinyal almanız zorlaşabilir, hatta hiç alamayabilirsiniz. Mesela anteniniz 90 cm’lik ve sizin sinyal aradığınız frekans minimum 150 ile geliyorsa, sabaha kadar da uğraşsanız sonuç alamazsınız. Bunun için her uydunun maximum ve en kolay sinyal alabileceğiniz frekansı vardır.

Çanak Anten Kurulumunda Bilmeniz Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
05079331627