Web tasarım nedir? Web tasarımı ne işe yarar?

web tasarım nedir

Web tasarım nedir, internette görüntülenen web sitelerinin tasarımını ifade eder. Web tasarımı ne işe yarar? Genellikle yazılım geliştirme yerine kullanıcı deneyimi web sitesi geliştirme yönlerini ifade eder. Web tasarımı, masaüstü tarayıcıları için web siteleri tasarlamaya odaklanmıştı; Ancak, 2010’ların ortalarından beri, mobil ve tablet tarayıcıları için tasarım giderek daha önemli hale geldi.

Web tasarım nedir

Bir web tasarım ankara, bir sitenin içeriği, görünümü ve bazı durumlarda içeriği üzerinde çalışır. Görünüm, örneğin kullanılan renkler, yazı tipi ve resimlerle ilgilidir. Düzen, bilginin nasıl yapılandırıldığını ve kategorize edildiğini ifade eder. Buna bağlı olarak web tasarımı yapan bir kişiyi aslında bir mimar gibi düşünmek lazım güzel görünümlü bir bina inşa etmekle bitmiyor bu binanın içinde gerekli olan sistemler kullanım kolaylıkları sorunsuz olması gibi binlerce önemli detayı birleştirerek oluşmaktadır.

Görüntüsü güzel bir site yaptınız ama içeriği yok veya kopya içerik, sayfa açılış hızı, kodlamada hata, url yapısı, kategoriler, etiket daha sayamadığım bir çok şeyde hata ve/veya hatalar varsa o sitenin görselliği hiç bir işe yaramayacaktır. Ziyaretçiler yavaş siteyi, içeriği kötü olan, kopya içerik olan internet sitelerini asla sevmez. Ziyaretçilerden daha önemlisi arama motorları hiç sevmez sorunlu olan siteyi arama motorlarında ya göremezsiniz yada en alt sıralarda görünür. Bunun için web tasarım yapılırken her şey kusursuz olmalıdır.

Web sayfası nedir kısaca

İyi bir web tasarımının kullanımı kolaydır, estetik olarak hoştur ve web tasarım ankara firmaları sitesinin kullanıcı grubuna ve markasına uygundur.

web tasarım nedir

Birçok web sayfası basitliğe odaklanarak tasarlanmıştır, böylece kullanıcıların dikkatini dağıtabilecek veya karıştırabilecek gereksiz bilgi ve işlevsellik ortaya çıkmaz. Bir web tasarımcısının başarısının kilit noktası, hedef kitlenin güvenini kazanan ve güçlendiren bir site olmalıdır bu bağlamda mümkün olduğunca çok kullanıcının hayal kırıklığına uğrama ihtimalini ortadan kaldırmak yada ziyaretçinin güvenini kazanacak bir biçimde tasarlanması kritik bir konudur.

Ayrıca Blog siteleri vardır. Bu blog nedir kısaca özet geçelim. En çok bilgi paylaşım amaçlı olmakla birlikte kişisel yazıların yazıldığı (günlük gibi düşün) bir web sayfasıdır.

Web sitesi çeşitleri

Hem masaüstü hem de mobil cihazlarda iyi çalışan web siteleri tasarlamak için en yaygın iki yöntem, duyarlı ve uyarlanabilir tasarımdır. Duyarlı tasarımda, içerik ekran boyutuna bağlı olarak dinamik olarak hareket eder; web tasarım ankara fiyat Uyarlamalı tasarımda, web sitesi içeriği, ortak ekran boyutlarına uyan düzen boyutlarında sabitlenmiştir. Cihazlar arasında olabildiğince tutarlı bir düzen korumak, kullanıcı güvenini ve katılımını sürdürmek için çok önemlidir. Duyarlı tasarım bu bakımdan zorluklar yaratabileceğinden, tasarımcılar işlerinin nasıl görüneceğine dair kontrolden vazgeçmeleri konusunda dikkatli olmalıdırlar. Eğer içerikten de sorumlularsa, yeteneklerini genişletmeleri gerekse de, bitmiş ürünün tam kontrolüne sahip olma avantajından faydalanacaklardır.

Web tasarım nedir? Web tasarımı ne işe yarar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön
05079331627