Uydu Nedir ?

uydu nedir

Genel olarak uydu nedir? bir uydu, örneğin, ay dünyanın yörüngesinde olduğu gibi, başka bir şeyin yörüngesinde olan bir şeydir. Bir iletişim bağlamında, bir uydu, bir roket tarafından başlatılan ve dünya etrafında yörüngeye yerleştirilen özel bir kablosuz alıcı / verici. Şu anda çalışan yüzlerce uydu var. Hava tahmini, televizyon yayını, amatör radyo iletişimi, İnternet iletişimi ve Küresel Konumlandırma Sistemi ( GPS ) gibi farklı amaçlar için kullanılırlar.

Yapay uydu nedir?

1950’lerin sonlarında Rusya (daha sonra Sovyetler Birliği olarak bilinen) tarafından başlatılan ilk yapay uydu, bir basketbolun büyüklüğündeydi. Hiçbir şey yapmadı, ancak basit bir Mors kod sinyalini tekrar tekrar iletti. Bunun aksine, modern uydular, basit dijital verilerden en karmaşık televizyon programlamaya kadar binlerce sinyali aynı anda alabilir ve tekrar iletebilir.

Uydu çeşitleri ve özellikleri

Üç tip iletişim uydu sistemi vardır. Takip ettikleri yörüngeye göre sınıflandırılırlar.

Bir yerdurağan uydu yaklaşık 22.000 mil kadar ekvator üzerinde doğrudan toprak yörüngesinde. Bu irtifada, yeryüzünde tam bir yolculuk (güneşe göre) 24 saat sürer. Böylelikle uydu, yeryüzünde her zaman aynı nokta üzerinde kalır ve gökte, görülebileceği yüzeydeki herhangi bir noktadan sabit kalır. Sözde hava uyduları genellikle bu tiptir. Bu uyduların bazılarındaki görüntüleri Purdue Hava Durumu İşlemcisi aracılığıyla internette görüntüleyebilirsiniz. Tek bir coğrafi uydu, dünya yüzeyinin yaklaşık yüzde 40’ını “görebilir”. Eşit aralıklarla (birbirinden ayrı 120 derece) aralıklı üç uydu, medeni dünyanın tamamını kapsayabilir. uydunun uyduğu gökyüzündeki noktayı hedefliyor.

Uydu Ne İşe Yarar?

Düşük toprak yörüngesinde (LEO) bir uydu sistemi, her biri dairesel bir yörüngede, birkaç yüz milin sabit irtifasında geniş bir “kuş” filosu kullanır. Yörüngeler, uyduları coğrafi kutupların üzerinden ya da neredeyse üzerine alır. Her devrim bir kaç saat için yaklaşık 90 dakika sürer. Filo, herhangi bir zamanda yüzeydeki herhangi bir noktadan, en az bir uydunun görüş hattı üzerinde olacak şekilde düzenlenmiştir. Tüm sistem bir cep telefonuna benzer şekilde çalışırfonksiyonlar. En önemli fark, transponderlerin veya kablosuz alıcı / vericilerin, sabit olmak yerine hareket etmeleri ve yeryüzünde değil, uzayda olmalarıdır. İyi tasarlanmış bir LEO sistemi, eski moda televizyon “tavşan kulağı” ndan daha karmaşık olmayan bir anten kullanarak, herhangi bir yerden kablosuz olarak internete herhangi bir noktadan internete erişilmesini mümkün kılar.

Yapay uydular ne işe yarar?

Bazı uydular eliptik yörüngelerde yeryüzünün etrafında dönüyor. Bu uydular perigee’ye yakın oldukları zaman ya da en alçak irtifaların da hızla hareket ederler; apojeye yakın olduklarında ya da en yüksek irtifaların da yavaş hareket ederler. Bu tür “kuşlar” amatör radyo operatörleri tarafından ve bazı ticari ve devlet hizmetleri tarafından kullanılmaktadır. Yönlendirmeleri, uyduların gökyüzüne doğru olan yolunu takip etmek için sürekli olarak ayarlanması gereken yönlü antenler gerektirir.

Uydu Nedir ?

Uydu Nedir ?” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön
05079331627