Lnb testi nasıl yapılır?

lnb testi nasıl yapılır

Bir Lnb testi nasıl yapılır? uydu çanağının ucundaki Düşük Gürültü Bloğu ( LNB ) cihazı, çanak tarafından toplanan yayın sinyalini alır ve bir koaksiyal kabloyla uydu alıcınıza iletir. LNB’ler özellikle aşırı hava koşullarına maruz kalan yerlerde zamanla bozulabilir; Arızalı lnb nasıl anlaşılır? işaretleri arasında kayıp kanallar, video sarhoşluğu, şiddetli yağmur sırasında sinyal kaybı veya tam bir sinyal kaybı sayılabilir.

Lnb sağlamlık kontrolü nasıl yapılır?

Bir lnb sağlamlık kontrolü için, önce cihazı görsel olarak kontrol etmeli ve ardından sinyal seviyelerini bir uydu sinyal ölçer ile test etmelisiniz.

  1. Uydu TV alıcısını kapatın ve ana güç kaynağı prizinden çıkarın. Uydu alıcıları LNB’ye güç sağlamak için koaksiyal kablodan düşük voltajlı bir yük gönderir, bu yüzden LNB kontrol etmeden önce gücü her zaman ayırın.
  2. Uydu çantasının yerine, basamak, merdiven veya yükseltilmiş bir platform ile gidin. Çanak kolunun ucundaki LNB birimini bulun. LNB genellikle boynuz şeklinde, silindirik veya dikdörtgen şeklindedir.
  3. LNB’nin elektronik bileşenlerini içeren plastik muhafazayı kontrol edin. Gövde çatlamış veya çatlamışsa, LNB’yi değiştirmelisiniz, çünkü su girişi kılıf içindeki elektronik parçalara zarar verecektir.
  4. Koaksiyel kablo konnektörü bağlantısının kapağını LNB çıkış jakı ile aşağı doğru kaydırın, eklemin sağlam ve sağlam olduğundan emin olmak için kabloyu yavaşça çekin. Eklem gevşek, yıpranmış veya aşınmışsa, konnektörü değiştirmeniz ve tekrar krikoya vidalamanız gerekecektir. LNB jakı paslanmışsa, LNB cihazını değiştirmeniz gerekecektir. Kasa, çıkış jakı veya kablo konektörü ile ilgili herhangi bir sorun göremiyorsanız, artık çıkış sinyali seviyesini test edebilirsiniz.
  5. LNB’nin sinyal çıkış jakındaki aşağı yönde bulunan koaksiyel konnektörü sökün. Ürünle birlikte verilen koaksiyel kablo sivri uç kablosunu, batarya ile çalışan bir dijital uydu sinyal ölçüm cihazının giriş soketine vidalayın. Sinek ucunun diğer ucunu LNB’deki çıkış jakına vidalayın.
  6. Sinyal ölçer deki sinyal seviyesini okuyun. Göstergeler, kadran göstergeleri, LED sinyal seviyesi göstergeleri ve LCD dijital okumaları dahil olmak üzere sinyal ölçer tipine göre değişir. Sinyal yok veya düşük sinyal gücü / kalite okuması, LNB’nin düzgün çalışmadığını gösterir ve cihazı değiştirmeniz gerekir. Orta veya yüksek güçlü / kaliteli bir okuma LNB’nin doğru çalıştığını ve hatanın sisteminizde başka bir yerde olduğunu gösterir.
Lnb testi nasıl yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön
05079331627