Lnb Nedir?

lnb nedir

Lnb nedir, çanak antenin ortasında takılı olan küçük cihaz namı diğer göz. Türk halkının çoğu şu antenin ucundaki göz bozulmuş derler aslında adı lnb o cihazın.

lnb nedir

Low Noise Block down converter. (Mikrodalga kafa, düşük gürültülü dönüştürücü.)
Çanak anten, uzayda bulunan uydu ismiyle bilinen vericiden gelen sinyali odak noktasına toplar daha sonra lnb ismi ile tabir edilen bu cihaz toplanmış olan bu mikrodalga “2,50 GHz” sinyal seviyesini güçlendirerek, cihaz üzerinde elektronik işlemleri çok daha rahat yapılabilen alt bir frekans bandına yani “1,2 GHz” oranında bi dönüşüm sağlar.

Lnb çalışma frekansı nedir?

Aslında lnb üç ana kısımda ayrılmakta. Besleme ağzı ismi ile bilinen “feed“, yükseltici olarak bildiğimiz “amplifikatör“, ve sinyali alt frekansa seviyesine döndüren dönüştürücü “converter“. Uydudan gelen “2,50 Ghz” sinyal seviyesini bant dilimlerine ayırıp sırayla S, C, X, Ku, Ka, EHF,V band adı ile isimlendirilmişlerdir.

Yukarıda anlatılmış olan sadece ticari olarak haberleşme uydusu radyo ve televizyon yayını almakta kullanılan C3,4 – 4,2 GHz” frekans bandı ve Ku10,7 – 12,75 GHz” bandı sinyallerine uygun olan lnb çeşitlerinden bahsedilmektedir.

Lnb Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön
05079331627