Dünyanın En Büyük 5 Uydu Anteni

dünyanın en büyük 5 uydu anteni

Dünyanın En Büyük 5 Uydu Anteni yazımızda açıklıyoruz. Geçtiğimiz 30 yıl boyunca, uydu antenleri, ister televizyon, iletişim, isterse de arama alanı olsun, dünyanın her yerinde mevcut bir manzara haline geldi. Ülkenin yukarı ve aşağı kısmındaki evlerin yanlarında, onları gören herkes tarafından neredeyse hiç fark edilmedikleri noktaya kadar bulunabilirler. Daha küçük uydu çanakları, yeryüzünde yörüngedeki uydulardan ışınlanan bilgileri toplamak için mükemmeldir, ancak evreni hareket halinde görmek için, boyutun önemli olduğu görülmektedir.

Dünyanın en büyük 5 çanak anteni

Burada, yeni gezegenler bulmak ve güneş aktivitesini izlemek gibi çok çeşitli amaçlar için kullanılan, dünyanın en büyük 5 uydu anteni bulunmaktadır.

5. Yevpatoria RT-70 Radio Telescope, Ukraine (230 feet/70 meters)

yevpatoria radio telescope

Yevpatoria RT-70 Radio Telescope; asteroitler ve uzay enkazlarını gözlemlemek için kullanılmıştır ve 2008’de “Dünyadan Bir Mesaj” (AMFE) projesi ile bilinmekte olup, Gliese 581c’ye, yani “süper gezegen” e doğru yüksek güçlü bir dijital radyo sinyalini ışınlamıştır. Potansiyel olarak hayatı tutabilir.

4. Lovell Telescope, UK (250 feet/76 meters)

Lovell Telescope

Lovell Telescope; İngiltere’nin kuzey batısındaki Jodrell Bank Gözlemevi’nde bulunan İngiltere’nin en büyük uydu çanağı ve teleskopu. 1955 yılında inşa edilmiş ve orijinal olarak “250ft teleskop” olarak biliniyordu, ancak 1987’den beri yaratıcılarından biri olan Bernard Lovell’den sonra yeniden adlandırıldı.

3. Effelsberg 100-m Radio Telescope, Germany (328 feet/100 meters)

effelsberg radio telescope


Effelsberg 100-m Radio Telescope; 1968 ve 1971 yılları arasında inşa edildi. Pulsarları, yıldız oluşumlarını ve uzak gökadaların çekirdeklerini gözlemlemek için donanımlı ve dünyadaki süper güçlü teleskoplar ağındaki en önemli araçlardan biri olmaya devam ediyor.

2. Green Bank Telescope, USA (328 feet/100 meters)

Green Bank Telescope

Green Bank Telescope; Batı Virginia eyaletinde, ABD Ulusal Radyo Sessiz Bölgesi’nin ortasında, teleskopun en yüksek potansiyele sahip olmasına büyük ölçüde yardımcı olan sınırlı veya yasaklı radyo yayınlarının bulunduğu bir bölgede bulunuyor. 2002 yılında tamamlandı ve inşa edilmesi on bir yıl sürdü.

1. Arecibo observatory, Porto Riko (1,001 fit / 305 metre)

arecibo observatory

Arecibo observatory; dünyadaki en büyük kıvrımlı odaklama çanağı, Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi’nde bulunur. Radyo astronomi, güneş sisteminin radar gözlemleri ve diğer gezegenlerin atmosferini inceler. Muazzam çanak 1963’te doğal olarak meydana gelen bir bataklığın neden olduğu ve James Bond Goldeneye’da bulunan depresyon içinde inşa edildi.

Dünyanın En Büyük 5 Uydu Anteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
05079331627