Çatıya Anten Takılması Yasal mı ?

Çatıya anten takılması yasal mı

Apartmanlarda oturan ev sahipleri veya kiracılar için çatıya anten takılması sürekli olarak yaşanan bir sorun haline gelmiştir. Genellikle üst katta oturan daire sahipleri için büyük bir sorun sebebi olduğu için izin vermeyebiliyorlar.

Nedenine gelirsek çatıya çanak anten kurulurken oluşacak deformasyon veya tahribat oluşursa bunlara bağlı olarak yağmur yağdığı zaman daireye su sızmasıdır.

Çatıya anten takılması sorunu nedenleri ?

 1. Kiremit kırılması
 2. Kiremit kayması
 3. Çatıya ek yük getirdiğini iddiası
 4. yağışlı havalarda su sızıntı riski

Burada olay karışıyor aslında herkes kendince haklı birisi dairesinin yönü görmediği veya önü kapalı olduğu nedeni ile televizyon izleyemediği için çatıya çanak anten montajı yaptırmak ve televizyon izlemek istiyor ama en üst katta oturan kişi veya kişiler çatı zarar görüp evlerine su sızması ve zarar görmekten korktukları için buna izin vermiyor.

Sonuç olarak ortaya kişiler arasında bir anlaşmazlık ve zıtlaşma çıkıyor buna da tabi ki son notayı gene yargıtay kararı koymuştur.

Apartmanda çatıya izinsiz anten takılması yasal mı ?

 1. Ortak yer olan çatıya kat mâlikleri TV anteni koyabilirler. (Y. 5. HD., 05.05.1986, E. 1986/4990, K. 1986/ 6173.)
 2. Çatıya alıcı anten koymak için, diğer kat maliklerinden izin almaya gerek yoktur. Ancak, montaj işleminin çatıya ve ana yapıya hiç bir zarar vermemesi ve montaj sırasında oluşabilecek zararların giderilmesi zorunludur.
 3. Yönetim Planın’da çanak anten ile ilgili yasaklayıcı bir hüküm olmamalıdır.
 4. Kat Malikleri Kurulu tarafından çanak anten konusunda ve ortak alanların kullanımı ve tesis yapma konusunda yasaklayıcı bir karar alınmış olmalıdır.
 5. Çatıda (Villanızı çevreleyen duvarda duvara komşu olan diğer kat maliklerine ait her bağımsız bölümün anten kurması için yeterli ve uygun yer olmalıdır.
 6. Uydu ve Çanak Anten kurulacaksa, kullanılacak teçhizat bunu kullanacak bağımsız bölümün arsa payını aşmamalıdır. (Aşmayacağını düşünüyorum)
 7. Kullanılacak teçhizatın ağırlığı çatıya ve yapının statiğine (bunu duvar olarak özleştirip) olumsuz etki yapacak nitelikte olmamalıdır.
 8. Ana yapıda bütün kat maliklerinin faydalanması için kurulu müşterek anten tesisi olmamalıdır. (Yani aynı faydayı sağlayan , örneğin aynı uyduyu gören)
 9. Yeni ve ferdî anten kurmak mutlak zorunlu olmalıdır.

Yukarıdaki bu durumlara cevabınız evet ise çatıya veya duvara (ortak yer olan) çanak anten kurabilirsiniz.

Çatıya Anten Takılması Yasal mı ?

Çatıya Anten Takılması Yasal mı ?” hakkında 3 yorum

 1. Benim oturduğum apartmanda yönetici çanak anten kurulumu yaptırmama izin vermiyor ne yapmam gerekiyor?

  1. Merkezi uydu sistemi yok ise binada buna rağmen anten kurulumu yaptırmıyorsa yönetici, yönetimi mahkemeye vermekten başka bir yolunuz kalmıyor sanırım.

 2. APARTMANIMIZDA MÜŞTEREK TV ANTENİ BULMADIĞINDA HER YENİ GELEN KİRACI ÇATININ ÇEŞİTLI YERLERİNE ÇEŞİTLİ ZAMANLARDA ANTEN MONTE EDİYOR VE BU ANTENLERLİN KABLOLARI KİREMİTLER VE SU OLUKLARI ÜZERİNDEN DAİRELERİNE MONTE ETTİRİYOR .BU NEDNLE ÇATIDA VE KİREMİTLERE YAĞMUR KANALLARI BOZULMASI DONUCUNDA ÇATIDA YAĞMUR NEDENİ İLE ÜST KATLAR HERPŞİKAYERÇİ YÖNETİCİ OLARAR ÇATİ TAMİRATI VE BUNDAN SONRA ÇATIDA SORUN OLMAMASI İÇİ ÇATIYA TEK BİE YERE MONTE EDİLMESİ İÇN ANTENLERİNİ HAVALANDIRMA BOŞLUĞUNDAN EVLERİNE ALMALARI VE ANTEN İÇİN BELLİ BİR YAPILICAYA KADAR BU ŞEKİLDE İDEARE ETMELERİNİ SÖYLENDİĞİ HALDE YÖNETİCİNİN İSTEİĞNİ YERİNE GETİRMEDİKLERİ YANINDA ANTENLERİN KAKLDIRMICAKLARINI BİLDİRDİLER .BU DURUMDA YÖNETİCİ NE YAPMALI .KAT MALİKLERİ VE TV YAYINCI ORGANLARLI .YÖNETİMDEN İZİN ALMADAN ANTEN TAKABİLİRMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
05079331627